Menu

Leasing po co i dla kogo

Styczeń 13, 2023 - Leasing

Ogólne informacje leasingowe

Niewątpliwie w obecnej chwili leasing cieszy się dużą popularnością. W przypadku potrzeby otrzymania jakiegoś przedmiotu dla swojej firmy jest to teraz jeden z najchętniej wybieranych sposobów na jego sfinansowanie. Co więc można wziąć dzięki leasingowaniu? Na start, cieszące się największą popularnością niezmiennie od prawie początku istnienia leasingu – pojazdy osobowe do trzech i pół tony. W tej chwili, olbrzymią popularnością cieszą się również maszyny i urządzenia. Również, w 2016 r. prawie zrównały się pod względem przychodów do portfeli leasingowych firm leasingowych z pojazdami osobowymi. Warto teraz także wspomnieć o leasingowaniu aut ciężarowych. Można wspomnieć, że branża transportowa finansowaniem stoi, gdyż wielka liczba firm przewozowych właśnie w taki sposób uzupełnia własny tabor samochodów. Warto jednak rozpocząć od początku, czyli tego, jaka jest formuła leasingu. To umowa pisemna zawierana pomiędzy przedsiębiorstwem leasingowym, a klientem prowadzącym własną działalność. Na podstawie tej umowy, firma leasingowa finansuje dla leasingobiorcy wybrany lub określone przedmioty. Leasingobiorca jednak w zamian zobowiązany jest do przestrzegania obowiązujących zasad jak również do spłacania terminowych opłat leasingowych. Każdy przedsiębiorca musi również zdecydować się, czy korzystniejszym rozwiązaniem dla niego jest leasing operacyjny, lub finansowy.

W opcji finansowej i operacyjnej

Leasing operacyjny jest najbardziej popularny, zawierane jest na niego ponad siedemdziesiąt procent wszystkich porozumień leasingowych. Tutaj także trzeba jasno powiedzieć, że w ramach umowy na leasing można brać środki trwałe używane, które spełniają określone warunki. Spośród takich rzeczy najbardziej popularny będą naczepy poleasingowe. Leasing finansowy nie cieszy się taką popularnością, jednak nie oznacza to, że należy go na starcie ignorować. Zajmijmy się jednak leasingiem operacyjnym. W koszty prowadzenia przedsiębiorstwa wpisuje się całość opłat leasingowych – zarówno opłatę inicjalną, jak i część odsetkową i kapitałową opłat. W tej formule VAT opłaca się od każdej raty leasingowej osobno co również daje możliwość za bardzo nie obciążać finansów klienta. Także, w zależności od tego, jak używa się środek trwały, można odliczyć nawet 100 procent VAT-u. Bez dwóch zdań należy również pamiętać o ograniczeniach związanych z korzystaniem z takich środków trwałych. W przypadku aut osobowych może to być np. możliwa konieczność informowania na temat wyjazdu samochodem zagranicę.

Maszyny, urządzenia i inne

Oczywiście przedsiębiorcom nie trzeba przypominać, iż najchętniej wybierane od początku wprowadzenia leasingu w Polsce są pojazdy do 3,5 tony. Pochylmy się jednak na maszynach oraz urządzeniach, jakie w ostatnich latach uzyskały ogromną popularność a w roku 2016 były bardzo blisko wyrównania się z pojazdami do trzech i pół tony. Co więc zwykle się finansuje? Zwłaszcza leasingowanie upatrzyły sobie firmy budowlane, które w ten sposób dostają najróżniejsze maszyny. Szalenie popularne finansowanie jest też pośród dentystów, którzy w ten sposób doposażają całe pokoje stomatologiczne. Z drugiej strony najpopularniejszy leasing maszyn i urządzeń będzie na pewno w branży poligraficznej, jaka w ten sposób uzupełnia wielką liczbę punktów stacjonarnych na terenie całej polski. Jasno widać, warto się leasingiem zainteresować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

one + thirteen =